fes başıma..

kuzey afrika’nın en batısı fas’tayız. seyahatimiz başladı artık. fes’e ulaşmak için casablanka’dan dört-beş saatlik tren yolcuğu yapıyoruz. trenler ulaşım için oldukça yeterli. ve bizi en baştan fas ülkesine ısındırıyor.
fes’e ulaşıktan sonra gardan çıkıyoruz. gar de fes. fransız etkisinde kalarak petit taxi arıyoruz. 🙂 fransızcayla alakam zidane ve petit’den ibaret zaten 98′ dünya kupasından beri.
fes medina’ya bab bujlud kapısından giriş yapıyoruz. dar hafsa yani kalacağımız riad’dan bizi karşılayacak kerim bizi bekliyor. kerim’le dar sokaktan yürüyoruz. yaklaşık bir metre eni olan sokak kerim’in verdiği bilgiye göre medina’daki iki ana caddeden biri.
öncelikle söylemem gereken şey şuydu sanırım. fas araştırmalarımız sırasında internette hep buranın insanlarını kötüleyen şeyler okuduk. şöyle kötü böyle dolandırıcı v.s. ama tavsiyem tüm bu önyargılarınızdan kurtulmanız. bırakın kendinizi hayata. yürüyün, gezin, sorun, öğrenin, iki dirhemi esirgemeyin istediklerinde.
fes’e adım atar atmaz coğrafik ve iklimsel farklılıklarla vücudumuz tepki veriyor. burnumuz tıkanıyor, sanki tüm hücreler kuruyor. ama bu hiçbir şeye mani olmuyor. ne dar hafsanın terasında çay içerek güneşi karşılamamıza ne de kapıdan kapıya geçerek keşiflerimize. aslında ara sokaklar ürkütücü ama keşfettikçe insan “başardım” hissine kapılıyor.

palmiyeli aşk yolu :)
palmiyeli aşk yolu 🙂

seyahatin ilk şehri olması dolayısıyla fas’ın ilk bahçeleri ile burada tanışıyoruz. bab bujlud kapısından çıkar çıkmaz tam karşıda bir bahçe karşılıyor bizi. ve burada ki sakinlikte dinlenirken hasan ile tanışıyoruz. hasan fes’te yaşayan bir abimiz. fas’lı. bize son derece engin bilgi dağarcığını açıyor. ve sonrasında eski yahudi mahallesini gezdirmeyi teklif ediyor. ama biz kalsik turist kafasıyla bizden para koparmak isteyen bir adam olduğunu düşünerek reddediyoruz. burada yazar kendisine aptal diyor. neyse. hasan’ın verdiği bilgilerden yararlanarak yahudi mahallesini kendimiz bulmaya çalışırken muhsin adlı rehberimize yüz dirhem ödüyoruz. evet işte insanlara güvenmemenin sonucu bu.
ve fes’te fas’ın diğer gerçekleri ile tanışıyoruz. nane çayı, et, salata. inanılmaz bir nane çayı tüketimi var. alışabilirsiniz ya da benim gibi lipton diye ortalarda gezersiniz. etsever bir insansanız yaşadınız. yirmidört saat yiyorlar siz de nasiplenirsiniz 🙂

fes ülkenin en güzel şehri. medinası en güzeli. ilk sıraya koyarsanız en az iki gün ayırın. yoksa pişman olabilirsiniz.
tayfun.

coca cola lojistik..
coca cola lojistik..

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s