Gülümse.. Fes’tesin

Yazı’nın başlığına bakıp “Fas yazacaktı yanlışlıkla Fes yazdı herhalde” diyenler için söyleyeyim; Fes Fas’ın bir şehri. Fas seyahatimizi planlarken öğrendik ki Fas’a dünya üzerinde bir tek biz Fas diyoruz. Kendileri dahil tüm ülkeler Maroc, Moroc,Morocco diyorlar.  Bizim Türkler olarak ülkeye Fas deme sebebimiz ise Fes şehri imiş.  Fes, Fas’a Arap ve İslam medeniyeti’nin ilk geldiği şehir. Şehre ve gezimize dair bilgilere gecmeden önce kısa bir bilgi daha. Fas’lılar Arap değil 🙂  Fas aslında Berberi ırktan halka sahip bir ülke. 7.yy’da İslamla ve Araplarla tanısıp kısmen Araplasıyor diyebiliriz.

Neyse bu ön bilgilerden sonra Fes’e dair izlenimler ve Fes’te 2 gün efendim:

fesCasablanca’ya vardıgımızda sabah 04:30 civarlarında idi. Zira in ve cin futbol müsabakası devam ediyordu. Fas’a gelmeden önce öyle şeyler okumustuk ki Casablanca’dan ilk trene binerken cantamızda 1 milyon dolarla yolculuga cıkmısız gibi tedirgindik. ( Casablanca havalimanından Fes’e direk tren yok. Öncelikle şehir merkezi tren istasyonu olan Casa Voyeguers’a gitmek gerekiyor.) Casa Voyageurs’da Fes treni beklerken yanımıza bir Türk yanaştı (Tatilimiz boyunca gordugumuz 2 türkten biri). Fes’te yasadıgı icin bize sehre dair gezilecek yerler ve hayat kurtaran bir kac Arapca kelime öğretti.

Fes, bütün Fas içinde ikimizin de en sevdiğimiz şehir oldu. Daha trenden iner inmez kanımız ısındı desek yeri 🙂

Taksi’ye atlayıp derhal otelimize dogru yola cıktık. ( hemen bilgi. Fas’ta sehir iclerinde bineceğiniz taksiler 2 türdür. Petit ve Grande Taksiler. Petit taxiler daha cok kısa mesafelerde mantıklı ve 10 ile 30 dirhem arasıdır gideceginiz tüm mesafeler. )

Otel seçerken Fas’taki geleneksel tarz olan Riad dedikleri bizde güneydogu’da eyvanlı ya da avlulu ev denen yapılara benzer otelleri sectik. Odalar ortasında minik bir havuz ya da bos bir alan olan avluya acılıyor. Cogunun terası var. Fes’teki Riad’ımız Dar Hafsa.. ( İyi ki burayı secmisiz cunku yeri cok cok iyi. )

Fes’te ve aslında Fas’ın tamamıda sehirler 2 parcalı. Birincisi klasik bildiğimiz modern şehir. Apartmanlar, mağazalar, cafeler v.s. İkincisi ise eski sehir anlamına gelen Medinalar ki bu Medinalar duvarlarla cevrili ve bir cok kapıdan girilen orta cag sehirleri gibi. Özellikle Fes Medina büyüleyici. Kendinizi bir film platosunda hissediyorsunuz ama hersey gercek. Otelimiz iste tam da Medina’nın icinde oldugu icin gün icinde sürekli bu havayı soluduk.

Fes Medina icinde 9500 adet ic ice labirent gibi daracık sokak var. Turistler genelde yerel rehberlerle gezmeyi tercih ediyorlarmıs. Tabii ki biz yine rehber tercih etmedik.

Medina’nın en büyük kapısı olan Bab Boujlaud yani Mavi Kapı’ya yakındı kaldıgımız yer. Tam bu kapının karsısında bir afiş gorduk. Bircok dilde ” Gülümse Fes’tesin” yazıyordu. Sebebini anlatması zor ama Fes Gülümsetiyor..

gülce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s