dünyanın aynası: kitaplar ve fikirler

açık konuşalım istanbul’da kütüphaneye bir kere gittim. O da taksim’e çıkmadan Gümüşsuyu civarında Atatürk kütüphanesiydi. müthiş bir manzarası vardı. Beşiktaş, boğaz ve karşı yaka. bunun dışında pek anım yoktur kütüphane ile ilgili. ama şu ana kadar adelaide’da bir, melbourne’da iki kere gittim. o kadar güzel kütüphaneleri var ki insana oturup bir şeyler okuyayım, araştırayım yok ya ben yeniden okula gideyim hissi yaşatıyor.

melbourne’da bir çok şehir kütüphanesi var. her semtin kendine özel, merkezi yerinde bir tane mevcut. her kültürden kaynak var buralarda. ama genelde o semtte hangi göçmen ağırlığı varsa onunki biraz daha fazla oluyor haliyle.

ama bizim burada size fotoğraflarını sunacağımız victoria eyalet kütüphanesi. şehrin tam göbeğinde, swanston caddesi üzerinde, melbourne merkez tren istasyonunun ve üniversitelerin yanı başında, devasa bir güzellik. içeride kitap kadar bilgisayar ve bilgisayarlı çalışma alanı var. burada öğrenciler ve isteyen herkes dilediğince çalışıp, internetini kullanıp zamanını geçiriyor. ayrıca çeşitli sergiler içerideki galerilerde yer almakta.  kat kat gezerek aşağıdaki çiçek gibi salona bakmak gerçekten muazzam. melbourne’a yolunuz düşerse kütüphanelerine uğramayı ihmal etmeyin.

IMG_1490

kütüphane ilk olarak 1854 yılında “melbourne public library” adı ile kurulmuş. avustralya’nın en eski ve dünyanın ilk ücretsiz halk kütüphanelerinden biri olarak da tarihe geçmiş. 2015 yılında 1,7 milyon fiziksel ve 3,3 milyon online ziyaret olmuş. katlardan birinde şekspir’in penceresi adı ile sergilenen büyük bir şekspir resmi mevcut. büyük yazar ölümünün 400. yılında anılıyor burada.

IMG_1509
The Shakespeare Window

içeride aynı zamanda el yazması kitaplar ve kur’an baskıları da mevcut. minyatür kitaplardan çeşitli hayvan figürlerine bir çok şey içeride ilginizi cezbediyor.

dışarısı da tam bir güzellik. önünde kocaman satranç taşları ile insanlar zeka parıltılarını sergiliyorken, çoğunluk çimlerde oturup martılarla hasbihal ediyor, aynı zamanda tüm şehirde olduğu gibi sokak müzisyenleri ile kulağınıza da hitap ediyor.

 

tayfun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s